Så spelas fotbolls-VM 2018

Så spelas fotbolls-VM 2018

01 december 2017 Höjdpunkter

Få tillgång till alla matcher från fotbolls-VM 

Alla matcher från fotbolls-VM direktsänds i SVT och TV4:s kanaler. Med Sappa Alltid får du tillgång till kanalerna i ditt utbud och kan följa fotbollsfesten! 

Grupper  

Här kan du se alla grupper för fotbolls-VM. Sverige kommer spela i grupp F, tillsammans med Tyskland, Mexiko och Sydkorea.  

Spelschema - Gruppspel

Se spelschemat för samtliga matcher från grupp A till grupp H. 

Tiderna är angivna i svensk tid:

Torsdag, 14 juni
17:00 Ryssland - Saudiarabien, grupp A

Fredag, 15 juni
14:00 Egypten - Australien, grupp A
17:00 Marocko - Iran, grupp B
20:00 Portugal - Spanien, grupp B

Lördag, 16 juni
12:00 Frankrike - Australien, grupp C
15:00 Argentina - Island, grupp D
18:00 Peru - Danmark, grupp C
21:00 Kroatien - Nigeria, grupp D

Söndag, 17 juni
14:00 Costa Rica - Serbien, grupp E
17:00 Tyskland - Mexiko, grupp F
20:00 Brasilien - Schweiz, grupp E

Måndag, 18 juni
14:00 Sverige - Sydkorea, grupp F
17:00 Belgien - Panama, grupp G
20:00 Tunisien - England, grupp G

Tisdag, 19 juni
14:00 Polen - Senegal, grupp H
17:00 Colombia - Japan, grupp H
20:00 Ryssland - Egypten, grupp A

Onsdag, 20 juni
19:00 Uruguay - Saudiarabien, grupp A
12:00 Iran - Spanien, grupp B

Torsdag, 21 juni
14:00 Frankrike - Peru, grupp C
17:00 Danmark - Australien, grupp C
20:00 Argentina - Kroatien, grupp D

Fredag, 22 juni
14:00 Brasilien - Costa Rica, grupp E
17:00 Nigeria - Island, grupp D
20:00 Serbien - Schweiz, grupp E

Lördag, 23 juni
14:00 Belgien - Tunisien, grupp G
17:00 Tyskland - Sverige, grupp F
20:00 Sydkorea - Mexiko, grupp F

Söndag, 24 juni
14:00 England - Panama, grupp G
17:00 Japan - Senegal, grupp H
20:00 Polen - Colombia, grupp H

Måndag, 25 juni
16:00 Saudiarabien - Egypten, grupp A
16:00 Uruguay - Ryssland, grupp A
20:00 Spanien - Marocko, grupp B
20:00 Iran - Portugal, grupp B

Tisdag, 26 juni
16:00 Danmark - Frankrike, grupp C
16:00 Australien - Peru, grupp C
20:00 Island - Kroatien, grupp D
20:00 Nigeria - Argentina, grupp D

Onsdag, 27 juni
16:00 Sydkorera - Tyskland, grupp F
16:00 Mexiko - Sverige, grupp F
20:00 Serbien - Brasilien, grupp E
20:00 Schweiz - Costa Rica, grupp E

Torsdag, 28 juni
16:00 Japan - Polen, grupp H
16:00 Senegal - Colombia, grupp H
20:00 England - Belgien, grupp G
20:00 Panama - Tunisien, grupp G

Spelschema - Slutspel

Se spelschemat för samtliga matcher i slutspelet. 

Lördag, 30 juni
16:00 Vinnare grupp C – Tvåa grupp D
20:00 Vinnare grupp A – Tvåa grupp B

Söndag, 1 juli
16:00 Vinnare grupp B – Tvåa grupp A
20:00 Vinnare grupp D – Tvåa grupp C

Måndag, 2 juli
16:00 Vinnare grupp E – Tvåa grupp F
20:00 Vinnare grupp G – Tvåa grupp H

Tisdag, 3 juli
16:00 Vinnare grupp F – Tvåa grupp E
20:00 Vinnare grupp H – Tvåa grupp G

Fredag, 7 juli
16:00 Kvartsfinal 1
20:00 Kvartsfinal 2

Lördag, 7 juli
16:00 Kvartsfinal 3
20:00 Kvartsfinal 4

Tisdag, 10 juli
21:00 Semifinal 1

Onsdag, 11 juli
20:00 Semifinal 2

Lördag, 14 juli
16:00 Bronsmatch

Söndag, 15 juli
17:00 Final